18.10.2015 KOULULIIKUNTALIITON VAPAAPAININ MESTARUUSKILPAILUT PORVOOSSA
Porvoon Weikot järjesti vuoden toiseksi suurimman painitapahtuman, Koululiikuntaliiton vapaapainin mestaruuskilpailut Porvoon Urheiluhallilla 16.-18.10.2015. Kilpailuihin ilmoittautui 251 painijaa, heistä 228 astui myös matoille. Tapahtuma työllisti nelisen kymmentä talkoolaista, joista jokaisen panos yhteisessä savotassamme oli korvaamaton – kiitos teille kaikille! Talkooporukkana saimme kiitosta sekä osallistujilta, KLL-organisaatiolta että kisoja pyörittämässä olleilta yhteistyökumppaneiltamme. Talkooryhmän lisäksi kilpailuissa ahersivat painijamme, joista Kasperi Kauhanen (pojat 13 v 42 kg) taituroi palkintokaappiinsa jo kuudennen KLL-mestaruuden. Koko syksyn väkeviä otteita esittänyt Nestori Hirvonen sijoittui sarjassa pojat 13 v 35 kg hienosti toiseksi. Ukko Pakkasen sijoitus oli neljäs sarjassa pojat 13 v 38 kg. Patrick Österlund sijoittui omassa sarjassaan (pojat 16 v 69 kg) viidenneksi. Kasperin kanssa samassa sarjassa painineen Otto Sällströmin sijoitus oli yhdeksäs ja Nestorin kanssa samaan sarjaan osallistuneen Oliver Sällströmin kuudestoista. Weikkojen painijoista Nestori Hirvonen edusti kilpailuissa Lapinjärveä, muut pojista Porvoota.

lahiokunnostajat-uusilogo1 

KISAOHJELMA:

  • Koululiikuntaliiton kilpailusivut.
  • 14.9.2015 - Ilmoittautumissivusto avattu.
  • 8.10.2015 - Ennakkoilmoittautuminen päättynyt.
  • 14.10.2015 - Jälki-ilmoittautuminen päättynyt - Ilmoittautuneita 251 kpl!
  • 15.10.2015 TULOSPALVELU lisätty.
  • 15.10.2015 MAJOITUSTILAT jaettu - Lisätietoa klikkaamalla oheista linkkiä!
  • 16.10.2015 PoWe:n talkooporukka kokoontuu Urheiluhallilla klo 17.00.
  • Koulun tiloissa liikkuminen sisäkengillä, sukilla tai vastaavilla! Liikuntahallissa ulkokengät sallittu.
  • Koulualueella ja sen läheisyydessä tupakointi kielletty!

 Aku-Keittiot-logo

PERJANTAI 16.10.2015

  • 19.00 - Kisakanslia aukeaa Porvoon Urhailuhallilla osoitteessa Laivurinpolku 3.
  • 20.00 - Majoitus aukeaa Linnajoen koululla osoitteessa Edelfeltinbulevardi 2 (I-siipi)
  • 20.00 - Iltapalat jaetaan Linnajoen koululla.
  • 22.00 - Hiljaisuus majoituspaikalla.

Eerola-yhtiot OY-logo

LAUANTAI 17.10.2015 (Aikataulu päivitetty 17.10.2015 klo 14.48)

  • 7.30 - Aamupalojen jako Linnajoen koululla
  • Kisakanslia aukeaa hieman ennen punnitusta Urheiluhallilla.
  • 9.00 - 9.30 - Punnitus Urheiluhallilla - Punnitus suoritetaan sarjoittain.
  • 9.00 - 11.00 - Lounas (Jauhelihapasta) Linnajoen koulun ruokalassa - kulku pääoven kautta. 
  • 11.00 - Majoitustilat lukitaan - Ei pääsyä kilpailujen aikana!
  • 11.45 - Avajaiset
  • 12.00 - Painit alkavat.
  • 14.00 - 16.00 - Päivällinen (Kinkkukiusaus) Linnajoen koululla - kulku pääoven kautta.
  • 16.00 - Painit jatkuvat
  • 19.00 - Majoitustilat aukeavat.
  • 20.00 - Iltapala jaetaan Linnajoen koululla.
  • 22.00 - Hiljaisuus majoituspaikalla.

Mahro-logo

SUNNUNTAI 18.10.2015

  • 8.00 - Aamupalojen jako Linnajoen koululla.
  • 10.00 - Majoitus päättyy - Tilat tyhjennetään ja ovet lukitaan. Majoitustilojen siivous alkaa.
  • 10.00 - Painit jatkuvat
  • n. 11.00 - 13.00 - Lounas (Broileri-riisi-paistos) Linnajoen koululla - kulku pääoven kautta. Aikataulu tarkentuu kilpailujen edetessä.
  • 13.00 - Finaalit alkavat.
  • Kaikkien sarjojen palkintojenjako finaalien päätyttyä.
  • TULOSPALVELU
  • Urheiluhallilta löytyi siivouksen yhteydessä puhelin. Sen voi periä tuntomerkkejä vastaan 23.10.2015 asti lähettämällä sähköpostia osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Tämän jälkeen puhelin toimetetaan Porvoon poliisilaitokselle.
  • KUVIA PoWe:n painijoista.

Porvoon Energia-logo

PUNNITUS

  • Punnitus suoritetaan lauantaina Urheiluhallilla sarjoittain kolmella puntarilla klo 9.00 - 9.30:

Vaaka 1

  • Pojat 7–13v: 26-28kg, 30kg, 32kg, 35kg ja 38kg

Vaaka 2

  • Pojat 7–13v: 42kg, 47kg, 53kg, 59kg ja 66kg
  • Pojat 14-16v: 42kg, 46kg, 50kg, 54kg, 58kg ja 63kg

Vaaka 3  

  • Pojat 14–16v: 69kg, 76kg ja 85kg
  • Pojat 17-20v: 60kg, 66kg, 74kg, 84kg, 96kg  
  • Tytöt 7-13v: 28kg, 30kg, 34kg, 40kg, 48kg ja 57kg 
  • Tytöt 14-20v: 48kg, 55kg, 67kg, 40kg, 48kg ja 57kg

JT-Rakennuttamispalvelut oy

PAINIT

  • Kilpailut painitaan kolmella matolla Porvoon Urhailuhallilla osoitteessa Laivurinpolku 3. Kilpailupaikalla kahvila. Muista parkkikiekko Urheiluhallin parkkipaikalla!

Tarmolan Lasihuolto oy

MAJOITUS

  • Majoitus järjestetään Urheiluhallin vieressä sijaitsevan Linnajoen koulun I-siivessä, osoiteessa Edelfeltinbulevardi 2Majoitustiloihin pääsy vain majoitukseen osallistuville.
  • Liikkuminen rakennuksessa ainoastaan majoitukseen varatuissa tiloissa. Koko rakennuksessa tallentava videovalvonta - Järjestyshäiriöiden ja ilkivallan selvittämisestä tallenteilta peritään 50 €:n tarkastusmaksu sekä laskutetaan mahdolliset vahingot.
  • Majoitustilat pidetään lukittuina kilpailujen ajan. Tällöin tiloissa ei voi oleskella.
  • Koulumajoituksessa ei suihku- tai peseytymismahdollisuutta. Suihkut Urheiluhallilla kilpailujen aikana.
  • Puhelinnumero majoituspaikalle 040 180 7142 (Numero käytössä 16.10.2015 -18.10.2015 välisen ajan).
  • N. 60 neliömetrin kokoiset luokkatilat on jaettu seitsemään poikien luokkaan ja kolmeen tyttöjen luokkaan. Huoltajia ei ole merkitty erikseen mihinkään luokkaan.Luotamme siihen, että aikuiset osaavat valita itselleen järkevimmän majoitustilan huollettaviensa tarpeiden mukaan.
  • Majoitustiloissa liikkuminen sisäkengillä, sukilla tai vastaavilla - Ei ulkokenkiä!
  • Lisätietoa majoituksesta TÄÄLLÄ.

H-Lonnroth Oy

RUOKAILU

Kilpailujen ruokailu järjestetään Urheiluhallin vieressä sijaitsevan Linnajoen koulun ruokalassa, osoiteessa Edelfeltinbulevardi 2. Koulun tiloissa liikutaan ilman ulkojalkineita.

Menu:

  • Lauantain lounas: Jauhelihapasta
  • Lauantain päivällinen: Kinkkukiusaus
  • Sunnuntain lounas: Broileri-riisi-paistos

 Desimatic Oy

Kilpailujärjestelyjen talkoomuotoisuudesta johtuen muutokset aikatauluihin mahdollisia.

Souranmaa

Porvoon Weikot toivottaa kaikille osallistujille hyviä vääntöjä ja mukavia kilpailuja!

Seurahovi

 

Laborexin

Porvoo

LISÄTIETOJA POWE:N TALKOOPORUKALLE:

 

PERJANTAI

  • Talkoot aloitetaan perjantaina klo 17.00 Urheiluhallilta - kaikki mukaan!

LAUANTAI

  • Talkooporukka Urheiluhallille klo 9.00 lähtien - Painetaan pitkää päivää yllä esitetyn aikataulun mukaisesti. Kaikki mukaan siten kuin rahkeet riittävät. Toimintaohje: Tule reippasti PoWe:laisten joukkoon ja katsellaan, millaisia hommia on tarjolla. Kaikille riittää takuulla jotain puuhaa.

SUNNUNTAI

  • Talkooporukka Urheiluhallille viimeistään klo 9.00 lähtien. Koululle voi tulla aikaisemminkin - Hoidellaan kisat loppuun yllä olevan aikataulun mukaisesti. Siihen lisäyksenä sunnuntain osalta mattotalkoo sekä salin ja majoitus- & ruokailutilojen lopputyöt.

kll

TULOKSET

28 kg Pojat 13v
(12 Osallistujaa) 1. Elkin Vadim Helsinki 2. Lamminen Felix Ulvila 3. Holm Aapo Muhos 4. Pulkkinen Tatu Lappeenranta 5. Pentinmäki Tuomas Alavus 6. Tuuri Joona Seinäjoki 30 kg Pojat 13v (13 Osallistujaa) 1. Hakala Aapo Teuva 2. Porri Juuso Pori 3. Pada Oliver Mustasaari 4. Myllykangas Jasu Ylivieska 5. Samuilis Dovydas Alavus 6. Kujala Topi Seinäjoki 32 kg Pojat 13v (13 Osallistujaa) 1. Tarkkio Vikke Pori 2. Hakola Joona Mäntsälä 3. Määttä Saku Oulu 4. Tuominen Atte Lahti 5. Salminen Antti Kouvola 6. Charuphot Phaophang Kotka 35 kg Pojat 13v (18 Osallistujaa) 1. Joutsenlahti Leevi Pori 2. Hirvonen Nestori Lapinjärvi 3. Laitila Teo Vantaa 4. Aalto Veeti Vantaa 5. Kangasniemi Antti Järvenpää 6. Laakso Veeti Kotka 38 kg Pojat 13v (16 Osallistujaa) 1. Mäkelä Jesse Hamina 2. Takamaa Juho Ilmajoki 3. Mannila Nestori Seinäjoki 4. Pakkanen Ukko Porvoo 5. Hakala Nico Tampere 6. Rintamäki Oskari Vaasa 42 kg Pojat 13v (14 Osallistujaa) 1. Kauhanen Kasperi Porvoo 2. Härkänen Jesper Vantaa 3. Suontakanen Marcus Vantaa 4. Kajanne Veeti Vantaa 5. Haaslahti Unto Helsinki 6. Heikkilä Vili Iitti 47 kg Pojat 13v (14 Osallistujaa) 1. Virtanen Akseli Pori 2. Tuukkala Aleksi Vantaa 3. Hynninen Niko Imatra 4. Simojoki Leevi Vantaa 5. Lampinen Anssi Ylöjärvi 6. Hakala Joona Tuusula 53 kg Pojat 13v (7 Osallistujaa) 1. Weckström Artturi Hollola 2. Vittaniemi Markus Oulu 3. Suontakanen Alex Vantaa 4. Lindroos Eetu Tampere 5. Dzambekov Dzhambek Helsinki 6. Mäki Oiva Tampere 59 kg Pojat 13v (5 Osallistujaa) 1. Sulin Artturi Helsinki 2. Tuukkanen Matias Laukaa 3. Kataja Roope Pori 4. Kukkohovi Veijo Muhos 5. Korhonen Tuomo Janakkala 66 kg Pojat 13v (4 Osallistujaa) 1. Pohjolainen Pietari Helsinki 2. Rättö Jere Lahti 3. Valtanen Teemu Kärkölä 4. Aunola Aapo Oulu 60 kg Pojat 20v (2 Osallistujaa) 1. Rajakangas Samu Vaasa 2. Miikki Otto Imatra 66 kg Pojat 20v (2 Osallistujaa) 1. Kvist Konsta Kajaani 2. Antti Väli-Torala Seinäjoki 74 kg Pojat 20v (2 Osallistujaa) 1. Kallio Markus Kaarina 2. Pasanen Riku Äänekoski 84 kg Pojat 20v (3 Osallistujaa) 1. Eronen Tomi Kotka 2. Ojala Otto Pori 3. Vilenius Samu Heinola 96 kg Pojat 20v (4 Osallistujaa) 1. Savolainen Arvi Lahti 2. Helander Nestori Rauma 3. Koskinen Elmo Tuusula 4. Lindroos Leevi Tampere 42 kg Pojat 16v (2 Osallistujaa) 1. Rautanen Eemeli Akaa 2. Salojärvi Leo Helsinki 46 kg Pojat 16v (2 Osallistujaa) 1. Tasukhanov Said Helsinki 2. Lamberg Juho Jyväskylä 50 kg Pojat 16v (7 Osallistujaa) 1. Hakala Arttu Teuva 2. Ronkainen Juho Vantaa 3. Parviainen Nooa Jyväskylä 4. Hellman Mikael Ulvila 5. Karasti Aaron Lappeenranta 6. Mäenpää Jesse Mänttä 54 kg Pojat 16v (7 Osallistujaa) 1. Westerlund Leo Helsinki 2. Kvist Santeri Kajaani 3. Miettunen Roope Kemi 4. Ahola Jimi Mustasaari 5. Saari Topias Heinola 6. Loukola Tomi Seinäjoki 58 kg Pojat 16v (8 Osallistujaa) 1. Mustonen Joona Nurmijärvi 2. Grönroos Hermanni Lappeenranta 3. Laurila Teemu Kouvola 4. Kukkohovi Teijo Muhos 5. Alanen Pyry Ylöjärvi 6. Pasanen Ville Äänekoski 63 kg Pojat 16v (11 Osallistujaa) 1. Chamba Arthur Kotka 2. Latvala Waltteri Vaasa 3. Lohva Jesse Kotka 4. Korkee Lauri Klaukkala 5. Mesiäinen Mike Järvenpää 6. Rosenström Evert Vantaa 69 kg Pojat 16v (8 Osallistujaa) 1. Lamberg Niko Jyväskylä 2. Puustelli Roni Kotka 3. Rossi Olli Kirkkonummi 4. Kettunen Jaakko Kotka 5. Österlund Patrick Porvoo 6. Nieminen Jesse Rauma 76 kg Pojat 16v (5 Osallistujaa) 1. Gardemeister Niko Kouvola 2. Saari Severi Heinola 3. Vähämaa Arttu Tampere 4. Sten Riku Vaasa 5. Haanpää Antti Kerava 85 kg Pojat 16v (6 Osallistujaa) 1. Salo Ville Tampere 2. Kokko Joonas Porvoo 3. Pahikainen Juho Oulu 4. Pahikainen Joni Oulu 5. Jesse Angervo Seinäjoki 6. Mäki-Jouppila Aaro Ilmajoki 28 kg Tytöt 13v (4 Osallistujaa) 1. Vettenranta Fanni Pori 2. Luostarinen Alisa Kokkola 3. Vaarpu Giola Helsinki 4. Turpeinen Nea Karkkila 30 kg Tytöt 13v (5 Osallistujaa) 1. Vettenranta Lotta Pori 2. Luostarinen Roberta Tuusula 3. Pöllänen Noora Kärkölä 4. Arvela Adalmiina Parkano 5. Pahikainen Janna Oulu 34 kg Tytöt 13v (3 Osallistujaa) 1. Lehtimäki Veera Vimpeli 2. Lampinen Tuuli Ylöjärvi 3. Lasanen Ronja Liminka 40 kg Tytöt 13v (7 Osallistujaa) 1. Holm Ada Muhos 2. Lasanen Tyyne Liminka 3. Lehtimäki Vilma Vimpeli 4. Salmela Venla Ylivieska 5. Tuomi Aliisa Akaa 6. Pohjola Jutta Muhos 48 kg Tytöt 13v (6 Osallistujaa) 1. Rasinkangas Mira Muhos 2. Laakso Mea Karkkila 3. Pere Amalia Espoo 4. Aunola Miia Oulu 5. Alanen Pihla Ylöjärvi 6. Saari Varpu Ylivieska 57 kg Tytöt 13v (2 Osallistujaa) 1. Viemerö Heta Järvenpää 2. Pöppönen Wilmiina Kokkola 48 kg Tytöt 20v (4 Osallistujaa) 1. Asell Milla Nokia 2. Peltola Venla Lappeenranta 3. Tolvanen Anu Oulu 4. Lindholm Charlotta Teuva 55 kg Tytöt 20v (6 Osallistujaa) 1. Jaana Väli-Torala Seinäjoki 2. Hirvonen Jonna Muhos 3. Hurskainen Lotta Lahti 4. Mustonen Jenna Nurmijärvi 5. Kiljunen Elisa Lahti 6. Tuomi Elli Akaa 67 kg Tytöt 20v (6 Osallistujaa) 1. Korpi Noora Seinäjoki 2. Mannila Serafia Vaasa 3. Partanen Noora Kajaani 4. Mäkelä Henna Muurame 5. Suopajärvi Milja Nokia 6. Lindfors Jade Helsinki
OTTELUTULOKSET

28 kg 
A1 Tuuri Joona () - Elkin Vadim () TÜ 2:12 44:00
A1 Harju Lenni () - Pulkkinen Tatu () SS 0:4 16:00
A1 Jyrkkänen Antton () - Vettenranta Nestori () SS 10:6 23:00
B1 Mäntylä Elmeri () - Lamminen Felix () TÜ 0:10 28:00
B1 Pentinmäki Tuomas () - Juhola Valtteri () SS 9:8 23:00
B1 Tarkkio Ukko () - Holm Aapo () TÜ 0:12 0:42
A2 Tuuri Joona () - Harju Lenni () SS 4:0 16:00
A2 Elkin Vadim () - Jyrkkänen Antton () TÜ 10:0 37:00
A2 Pulkkinen Tatu () - Vettenranta Nestori () TÜ 13:2 0:00
B2 Mäntylä Elmeri () - Pentinmäki Tuomas () TÜ 0:10 23:00
B2 Lamminen Felix () - Tarkkio Ukko () SS 4:0 28:00
B2 Juhola Valtteri () - Holm Aapo () SS 4:15 3:26
A3 Tuuri Joona () - Jyrkkänen Antton () PS 17:12
A3 Elkin Vadim () - Pulkkinen Tatu () TÜ 10:0 15:00
B3 Lamminen Felix () - Pentinmäki Tuomas () TÜ 14:3 2:00
A4 Tuuri Joona () - Pulkkinen Tatu () TÜ 4:14 29:00
B4 Holm Aapo () - Lamminen Felix () PS 6:8
B5 Pentinmäki Tuomas () - Holm Aapo () TÜ 0:10 1:01
Platz 3+4 Pulkkinen Tatu () - Holm Aapo () PS 12:12
Platz 1+2 Elkin Vadim () - Lamminen Felix () TÜ 11:0 3:37

30 kg 
A1 Myllykangas  Jasu () - Samuilis Dovydas () SS 8:3 14:00
A1 Malkamäki Otso () - Kantoluoto sami () TÜ 10:0 12:00
A1 Rautomäki Onni () - Pursiainen Oskari () SS 0:6 36:00
B1 Hakala Aapo () - Lohman Jimi () TÜ 10:0 0:28
B1 Pada Oliver () - Flinkman Jami () TÜ 10:0 43:00
B1 Yli-Savola Mico () - Kujala Topi () SS 0:10 1:36
A2 Porri Juuso () - Myllykangas  Jasu () TÜ 10:0 54:00
A2 Samuilis Dovydas () - Malkamäki Otso () SS 6:2 14:00
A2 Kantoluoto sami () - Rautomäki Onni () SS 0:4 35:00
B2 Hakala Aapo () - Pada Oliver () PS 12:4
B2 Lohman Jimi () - Yli-Savola Mico () PS 12:4
B2 Flinkman Jami () - Kujala Topi () SS 10:0 1:04
A3 Pursiainen Oskari () - Porri Juuso () TÜ 0:10 17:00
A3 Myllykangas  Jasu () - Malkamäki Otso () SS 6:0 36:00
A3 Samuilis Dovydas () - Rautomäki Onni () SS 25:16 0:00
B3 Hakala Aapo () - Flinkman Jami () SS 4:0 52:00
B3 Lohman Jimi () - Pada Oliver () SS 0:4 0:13
A4 Pursiainen Oskari () - Myllykangas  Jasu () SS 2:2 13:00
A4 Porri Juuso () - Samuilis Dovydas () TÜ 10:0 45:00
B4 Kujala Topi () - Hakala Aapo () TÜ 0:10 0:49
B5 Pada Oliver () - Kujala Topi () TÜ 10:0 0:32
Platz 3+4 Myllykangas  Jasu () - Pada Oliver () SS 0:10 2:38
Platz 1+2 Porri Juuso () - Hakala Aapo () PS 10:12

32 kg 
A1 Törhönen Marcus () - Salminen Antti () SS 16:24 22:00
A1 Lindholm Chasimir () - Tarkkio Vikke () SS 0:4 15:00
A1 Tomppo Verneri () - Lamberg Eetu () TÜ 0:10 42:00
B1 Väätäinen Jimi () - Tuominen Atte () AS 0:0 
B1 Charuphot Phaophang () - Harju Veeti () SS 4:0 50:00
B1 Hakola Joona () - Mattila Aleksi () SS 12:0 2:28
A2 Määttä Saku () - Törhönen Marcus () SS 2:4 15:00
A2 Salminen Antti () - Lindholm Chasimir () TÜ 10:0 20:00
A2 Tarkkio Vikke () - Tomppo Verneri () SS 2:0 18:00
B2 Väätäinen Jimi () - Charuphot Phaophang () AS 0:0 
B2 Tuominen Atte () - Hakola Joona () TÜ 0:10 23:00
B2 Harju Veeti () - Mattila Aleksi () SS 0:10 0:48
A3 Lamberg Eetu () - Määttä Saku () SS 2:14 41:00
A3 Salminen Antti () - Tarkkio Vikke () TÜ 0:10 33:00
B3 Tuominen Atte () - Mattila Aleksi () PS 10:8
B3 Charuphot Phaophang () - Hakola Joona () TÜ 0:10 1:52
A4 Lamberg Eetu () - Salminen Antti () TÜ 0:10 16:00
A4 Määttä Saku () - Tarkkio Vikke () SS 0:10 54:00
B4 Tuominen Atte () - Charuphot Phaophang () TÜ 10:0 2:46
A5 Määttä Saku () - Salminen Antti () SS 4:2 1:38
Platz 3+4 Määttä Saku () - Tuominen Atte () SS 10:1 3:04
Platz 1+2 Tarkkio Vikke () - Hakola Joona () TÜ 10:0 34:00

35 kg 
A1 Hyvönen Niko () - Ojala Veikko () TÜ 12:2 1:48
A1 Kangasniemi Antti () - Lehtimäki Hugo () TÜ 10:0 0:33
A1 Sällström Oliver () - Hirvonen Nestori () TÜ 0:10 0:28
A1 Kajanne Luka () - Mikkola Eemeli () PS 2:10
B1 Nowak Axel () - Joutsenlahti Leevi () TÜ 0:10 0:30
B1 Samuilis Arnas () - Tuuri Veeti () TÜ 0:10 0:40
B1 Laakso Veeti () - Hakomäki Lauri () TÜ 10:0 2:15
B1 Vahantapohja Arttu () - Nevalainen Roni () SS 0:2 0:37
A2 Aalto Veeti () - Hyvönen Niko () TÜ 12:2 13:00
A2 Ojala Veikko () - Kangasniemi Antti () SS 0:10 21:00
A2 Lehtimäki Hugo () - Sällström Oliver () SS 4:0 22:00
A2 Hirvonen Nestori () - Kajanne Luka () TÜ 10:0 11:00
B2 Laitila Teo () - Nowak Axel () SS 8:0 9:00
B2 Joutsenlahti Leevi () - Samuilis Arnas () TÜ 10:0 30:00
B2 Tuuri Veeti () - Laakso Veeti () TÜ 5:17 58:00
B2 Hakomäki Lauri () - Vahantapohja Arttu () SS 9:2 1:33
A3 Mikkola Eemeli () - Aalto Veeti () PS 8:8
A3 Hyvönen Niko () - Kangasniemi Antti () SS 8:16 14:00
A3 Lehtimäki Hugo () - Hirvonen Nestori () TÜ 2:13 29:00
B3 Nevalainen Roni () - Laitila Teo () TÜ 0:10 51:00
B3 Joutsenlahti Leevi () - Laakso Veeti () TÜ 12:2 36:00
B3 Tuuri Veeti () - Hakomäki Lauri () TÜ 10:0 0:37
A4 Mikkola Eemeli () - Kangasniemi Antti () PS 6:10
A4 Aalto Veeti () - Hirvonen Nestori () SS 0:11 42:00
B4 Nevalainen Roni () - Joutsenlahti Leevi () SS 0:6 57:00
B4 Laitila Teo () - Tuuri Veeti () TÜ 10:0 1:23
A5 Aalto Veeti () - Kangasniemi Antti () TÜ 16:4 48:00
B5 Laakso Veeti () - Laitila Teo () TÜ 0:11 3:12
A6 Hirvonen Nestori () - Kangasniemi Antti () SS 2:0 34:00
B6 Joutsenlahti Leevi () - Laitila Teo () PS 3:2
Platz 3+4 Aalto Veeti () - Laitila Teo () SS 0:4 0:53
Platz 1+2 Hirvonen Nestori () - Joutsenlahti Leevi () TÜ 0:10 32:00

38 kg 
A1 Mäkelä Jesse () - Hakala Nico () TÜ 10:0 38:00
A1 Joutsenlahti Kasperi () - Talgren Henri () TÜ 10:0 50:00
A1 Julkunen Roope () - Karppinen Kasperi () TÜ 12:2 26:00
A1 Toiva Henri () - Mannila Nestori () SS 2:5 47:00
B1 Kortehisto Atte () - Pakkanen Ukko () PS 18:18
B1 Takamaa Juho () - Huhtamäki Veeti () TÜ 10:0 49:00
B1 Rintamäki Oskari () - Karppinen Santeri () TÜ 10:0 30:00
B1 Pulkkinen Veeti () - Kantoluoto Valter () SS 6:0 0:33
A2 Mäkelä Jesse () - Joutsenlahti Kasperi () TÜ 10:0 37:00
A2 Hakala Nico () - Talgren Henri () SS 8:0 50:00
A2 Julkunen Roope () - Toiva Henri () TÜ 0:10 22:00
A2 Karppinen Kasperi () - Mannila Nestori () SS 0:10 52:00
B2 Kortehisto Atte () - Takamaa Juho () TÜ 4:14 58:00
B2 Pakkanen Ukko () - Huhtamäki Veeti () SS 7:6 21:00
B2 Rintamäki Oskari () - Pulkkinen Veeti () SS 6:2 1:14
B2 Karppinen Santeri () - Kantoluoto Valter () PS 10:7
A3 Mäkelä Jesse () - Julkunen Roope () TÜ 12:0 7:00
A3 Hakala Nico () - Toiva Henri () DS 10:10
A3 Joutsenlahti Kasperi () - Mannila Nestori () SS 0:4 33:00
B3 Pakkanen Ukko () - Rintamäki Oskari () SS 5:9 15:00
B3 Takamaa Juho () - Karppinen Santeri () SS 2:2 0:22
A4 Mäkelä Jesse () - Mannila Nestori () TÜ 14:4 48:00
B4 Pulkkinen Veeti () - Pakkanen Ukko () SS 4:5 16:00
B4 Takamaa Juho () - Rintamäki Oskari () SS 2:0 4:00
A5 Hakala Nico () - Mannila Nestori () SS 0:6 59:00
B5 Pakkanen Ukko () - Takamaa Juho () PS 3:4
Platz 3+4 Mannila Nestori () - Pakkanen Ukko () SS 4:0 0:44
Platz 1+2 Mäkelä Jesse () - Takamaa Juho () PS 11:6

42 kg 
A1 Vaarpu Yan () - Luostarinen Romeo () KL 2:6
A1 Haaslahti Unto () - Alanen Petteri () TÜ 12:2 58:00
A1 Härkänen Jesper () - Heinonen Jere () TÜ 12:0 55:00
B1 Sällström Otto () - Kellomäki Lassi () SS 4:0 12:00
B1 Kauhanen Kasperi () - Heikkilä Vili () SS 8:0 31:00
B1 Kärkkäinen Voitto () - Tarkiainen Jyry () TÜ 10:0 1:08
A2 Kajanne Veeti () - Vaarpu Yan () SS 6:0 45:00
A2 Luostarinen Romeo () - Haaslahti Unto () AS 0:0 
A2 Alanen Petteri () - Härkänen Jesper () SS 2:4 51:00
B2 Suontakanen Marcus () - Sällström Otto () TÜ 10:0 53:00
B2 Kellomäki Lassi () - Kauhanen Kasperi () TÜ 0:10 32:00
B2 Heikkilä Vili () - Kärkkäinen Voitto () TÜ 14:4 3:45
A3 Heinonen Jere () - Vaarpu Yan () TÜ 10:0 0:27
A3 Kajanne Veeti () - Haaslahti Unto () PS 10:8
B3 Tarkiainen Jyry () - Suontakanen Marcus () TÜ 0:10 12:00
B3 Sällström Otto () - Heikkilä Vili () SS 0:6 51:00
B3 Kauhanen Kasperi () - Kärkkäinen Voitto () AS 8:0 33:00
A4 Härkänen Jesper () - Kajanne Veeti () TÜ 10:0 41:00
A4 Heinonen Jere () - Haaslahti Unto () TÜ 4:14 31:00
B4 Suontakanen Marcus () - Kauhanen Kasperi () TÜ 0:10 0:53
A5 Härkänen Jesper () - Haaslahti Unto () TÜ 10:0 
B5 Heikkilä Vili () - Suontakanen Marcus () TÜ 0:10 1:48
Platz 3+4 Kajanne Veeti () - Suontakanen Marcus () TÜ 0:10 1:31
Platz 1+2 Härkänen Jesper () - Kauhanen Kasperi () TÜ 0:10 44:00

47 kg 
A1 Räsänen Santtu () - Mäkipää Leo () TÜ 0:10 6:00
A1 Pietilä Aleksi () - Lampinen Anssi () SS 3:8 59:00
A1 Perkka Joonas () - Virtanen Akseli () TÜ 0:10 29:00
B1 Huttunen Nikolai () - Tuukkala Aleksi () TÜ 2:12 29:00
B1 Soudunsaari Atte () - Hynninen Niko () TÜ 0:10 38:00
B1 Rinnekangas Olli-Matias () - Hakala Joona () TÜ 0:10 1:04
A2 Simojoki Leevi () - Räsänen Santtu () TÜ 16:4 16:00
A2 Mäkipää Leo () - Pietilä Aleksi () SS 0:8 45:00
A2 Lampinen Anssi () - Perkka Joonas () PS 11:2
B2 Dhzanibek Abdul-Malik () - Huttunen Nikolai () PS 5:6
B2 Tuukkala Aleksi () - Soudunsaari Atte () TÜ 10:0 52:00
B2 Hynninen Niko () - Rinnekangas Olli-Matias () TÜ 10:0 2:10
A3 Virtanen Akseli () - Mäkipää Leo () SS 4:0 45:00
A3 Simojoki Leevi () - Pietilä Aleksi () TÜ 16:4 0:00
B3 Hakala Joona () - Huttunen Nikolai () PS 8:2
B3 Dhzanibek Abdul-Malik () - Tuukkala Aleksi () PS 8:6
A4 Lampinen Anssi () - Virtanen Akseli () SS 0:5 0:00
B4 Hynninen Niko () - Dhzanibek Abdul-Malik () SS 8:0 42:00
B4 Hakala Joona () - Tuukkala Aleksi () SS 0:4 0:50
A5 Simojoki Leevi () - Lampinen Anssi () SS 4:0 42:00
B5 Hynninen Niko () - Hakala Joona () SS 6:0 0:58
A6 Virtanen Akseli () - Simojoki Leevi () TÜ 10:0 40:00
B6 Tuukkala Aleksi () - Hynninen Niko () TÜ 10:0 3:44
Platz 3+4 Simojoki Leevi () - Hynninen Niko () PS 2:3
Platz 1+2 Virtanen Akseli () - Tuukkala Aleksi () TÜ 12:2 0:00

53 kg 
A1 Lehto Jim () - Dzambekov Dzhambek () SS 6:4 31:00
A1 Suontakanen Alex () - Vittaniemi Markus () PS 6:8
B1 Weckström Artturi () - Mäki Oiva () TÜ 10:0 0:46
A2 Lehto Jim () - Suontakanen Alex () TÜ 0:10 25:00
A2 Dzambekov Dzhambek () - Vittaniemi Markus () TÜ 0:10 38:00
B2 Lindroos Eetu () - Weckström Artturi () TÜ 0:10 0:23
A3 Dzambekov Dzhambek () - Suontakanen Alex () SS 0:9 35:00
B3 Mäki Oiva () - Lindroos Eetu () PS 5:11
Platz 3+4 Suontakanen Alex () - Lindroos Eetu () TÜ 12:0 1:13
Platz 1+2 Vittaniemi Markus () - Weckström Artturi () SS 4:10 27:00

59 kg 
N 1. Runde Kukkohovi Veijo () - Korhonen Tuomo () SS 4:0 57:00
N 1. Runde Sulin Artturi () - Tuukkanen Matias () PS 10:2
N 2. Runde Kataja Roope () - Kukkohovi Veijo () SS 14:3 52:00
N 2. Runde Korhonen Tuomo () - Sulin Artturi () TÜ 0:10 0:26
N 3. Runde Tuukkanen Matias () - Kukkohovi Veijo () TÜ 10:0 53:00
N 3. Runde Kataja Roope () - Korhonen Tuomo () SS 6:0 0:17
N 4. Runde Sulin Artturi () - Kukkohovi Veijo () SS 4:0 28:00
N 4. Runde Tuukkanen Matias () - Kataja Roope () TÜ 11:0 2:17
N 5. Runde Korhonen Tuomo () - Tuukkanen Matias () KL 0:0
N 5. Runde Sulin Artturi () - Kataja Roope () TÜ 11:0 2:37

66 kg 
N 1. Runde Aunola Aapo () - Pohjolainen Pietari () SS 0:4 18:00
N 1. Runde Rättö Jere () - Valtanen Teemu () SS 6:0 0:56
N 2. Runde Aunola Aapo () - Rättö Jere () SS 0:6 49:00
N 2. Runde Pohjolainen Pietari () - Valtanen Teemu () SS 6:0 0:40
N 3. Runde Aunola Aapo () - Valtanen Teemu () SS 0:10 57:00
N 3. Runde Pohjolainen Pietari () - Rättö Jere () SS 4:1 1:53

60 kg 
N 1. Runde Rajakangas Samu () - Miikki Otto () TÜ 10:0 0:55

66 kg 
N 1. Runde Antti Väli-Torala () - Kvist Konsta () SS 4:6 4:02

74 kg 
N 1. Runde Pasanen Riku () - Kallio Markus () TÜ 0:11 3:10

84 kg 
N 1. Runde Vilenius Samu () - Eronen Tomi () TÜ 0:10 0:56
N 2. Runde Ojala Otto () - Vilenius Samu () TÜ 12:2 5:16
N 3. Runde Eronen Tomi () - Ojala Otto () PS 1:0

96 kg 
N 1. Runde Savolainen Arvi () - Lindroos Leevi () SS 6:0 26:00
N 1. Runde Helander Nestori () - Koskinen Elmo () TÜ 10:0 1:32
N 2. Runde Savolainen Arvi () - Helander Nestori () SS 4:0 58:00
N 2. Runde Lindroos Leevi () - Koskinen Elmo () SS 0:5 1:23
N 3. Runde Savolainen Arvi () - Koskinen Elmo () SS 2:0 29:00
N 3. Runde Lindroos Leevi () - Helander Nestori () SS 0:6 0:36

42 kg 
N 1. Runde Salojärvi Leo () - Rautanen Eemeli () PS 3:6

46 kg 
N 1. Runde Tasukhanov Said () - Lamberg Juho () SS 2:0 0:16

50 kg 
A1 Ronkainen Juho () - Karasti Aaron () PS 4:2
A1 Parviainen Nooa () - Länsikunnas Veikko () TÜ 10:0 37:00
B1 Mäenpää Jesse () - Hellman Mikael () TÜ 0:10 2:22
A2 Ronkainen Juho () - Parviainen Nooa () SS 8:0 42:00
A2 Karasti Aaron () - Länsikunnas Veikko () TÜ 10:0 31:00
B2 Hakala Arttu () - Mäenpää Jesse () SS 13:2 1:41
A3 Karasti Aaron () - Parviainen Nooa () PS 2:8
B3 Hellman Mikael () - Hakala Arttu () TÜ 0:10 55:00
Platz 3+4 Parviainen Nooa () - Hellman Mikael () PS 8:7
Platz 1+2 Ronkainen Juho () - Hakala Arttu () TÜ 0:10 21:00

54 kg 
A1 Anohins Vladik () - Saari Topias () SS 0:4 36:00
A1 Miettunen Roope () - Kvist Santeri () SS 2:6 4:00
B1 Ahola Jimi () - Loukola Tomi () TÜ 18:5 4:00
A2 Anohins Vladik () - Miettunen Roope () SS 0:8 31:00
A2 Saari Topias () - Kvist Santeri () SS 2:6 45:00
B2 Westerlund Leo () - Ahola Jimi () TÜ 10:0 1:25
A3 Saari Topias () - Miettunen Roope () TÜ 0:10 2:25
B3 Loukola Tomi () - Westerlund Leo () SS 0:10 55:00
Platz 3+4 Miettunen Roope () - Ahola Jimi () TÜ 11:0 3:27
Platz 1+2 Kvist Santeri () - Westerlund Leo () SS 0:2 32:00

58 kg 
A1 Mustonen Joona () - Pasanen Ville () TÜ 10:0 48:00
A1 Laurila Teemu () - Saarenpää Antti () TÜ 10:0 58:00
B1 Saarenpää Eetu () - Kukkohovi Teijo () TÜ 0:10 42:00
B1 Alanen Pyry () - Grönroos Hermanni () TÜ 2:12 3:24
A2 Mustonen Joona () - Laurila Teemu () SS 6:0 1:00
A2 Pasanen Ville () - Saarenpää Antti () TÜ 10:0 14:00
B2 Saarenpää Eetu () - Alanen Pyry () TÜ 0:10 14:00
B2 Kukkohovi Teijo () - Grönroos Hermanni () PS 6:9
A3 Pasanen Ville () - Laurila Teemu () SS 0:4 19:00
B3 Kukkohovi Teijo () - Alanen Pyry () SS 2:0 0:30
Platz 3+4 Laurila Teemu () - Kukkohovi Teijo () TÜ 12:0 3:01
Platz 1+2 Mustonen Joona () - Grönroos Hermanni () TÜ 11:0 24:00

63 kg 
A1 Martikainen Arsi () - Chamba Arthur () SS 0:2 31:00
A1 Lohva Jesse () - Tynys Miko () SS 6:0 40:00
A1 Mesiäinen Mike () - Pasanen Jere () TÜ 12:2 3:00
B1 Arvela Santeri () - Kankaanperä Pyry () SS 8:6 41:00
B1 Latvala Waltteri () - Korkee Lauri () TÜ 10:0 1:37
A2 Martikainen Arsi () - Lohva Jesse () SS 2:12 0:00
A2 Chamba Arthur () - Mesiäinen Mike () PS 4:2
A2 Tynys Miko () - Pasanen Jere () TÜ 0:10 46:00
B2 Rosenström Evert () - Arvela Santeri () TÜ 18:7 51:00
B2 Kankaanperä Pyry () - Latvala Waltteri () TÜ 0:10 0:46
A3 Chamba Arthur () - Pasanen Jere () SS 4:4 48:00
A3 Lohva Jesse () - Mesiäinen Mike () KL 0:0
B3 Korkee Lauri () - Rosenström Evert () SS 5:2 43:00
B3 Arvela Santeri () - Latvala Waltteri () TÜ 0:12 0:41
A4 Chamba Arthur () - Lohva Jesse () PS 6:2
B4 Rosenström Evert () - Latvala Waltteri () TÜ 0:10 0:51
Platz 3+4 Lohva Jesse () - Korkee Lauri () PS 4:4
Platz 1+2 Chamba Arthur () - Latvala Waltteri () SS 4:4 48:00

69 kg 
A1 Karinkanta Niko () - Österlund Patrick () SS 0:4 10:00
A1 Rossi Olli () - Lamberg Niko () PS 3:8
B1 Puustelli Roni () - Kettunen Jaakko () TÜ 12:2 3:00
B1 Vanhala Ilja () - Nieminen Jesse () PS 2:3
A2 Karinkanta Niko () - Rossi Olli () SS 0:10 42:00
A2 Österlund Patrick () - Lamberg Niko () SS 0:9 41:00
B2 Puustelli Roni () - Vanhala Ilja () TÜ 10:0 7:00
B2 Kettunen Jaakko () - Nieminen Jesse () PS 5:4
A3 Österlund Patrick () - Rossi Olli () SS 1:4 2:00
B3 Puustelli Roni () - Nieminen Jesse () SS 6:0 1:17
Platz 3+4 Rossi Olli () - Kettunen Jaakko () PS 4:3
Platz 1+2 Lamberg Niko () - Puustelli Roni () PS 10:3

76 kg 
N 1. Runde Vähämaa Arttu () - Sten Riku () SS 10:6 17:00
N 1. Runde Saari Severi () - Gardemeister Niko () TÜ 2:13 2:57
N 2. Runde Haanpää Antti () - Vähämaa Arttu () SS 0:2 37:00
N 2. Runde Sten Riku () - Saari Severi () SS 0:4 0:25
N 3. Runde Gardemeister Niko () - Vähämaa Arttu () TÜ 12:0 40:00
N 3. Runde Haanpää Antti () - Sten Riku () TÜ 2:12 1:14
N 4. Runde Saari Severi () - Vähämaa Arttu () TÜ 10:0 52:00
N 4. Runde Gardemeister Niko () - Haanpää Antti () TÜ 10:0 0:35
N 5. Runde Sten Riku () - Gardemeister Niko () TÜ 0:10 25:00
N 5. Runde Saari Severi () - Haanpää Antti () TÜ 10:0 1:45

85 kg 
A1 Jesse Angervo () - Pahikainen Joni () TÜ 0:13 36:00
B1 Mäki-Jouppila Aaro () - Salo Ville () SS 0:12 2:44
A2 Kokko Joonas () - Jesse Angervo () TÜ 10:0 47:00
B2 Pahikainen Juho () - Mäki-Jouppila Aaro () SS 8:0 0:59
A3 Pahikainen Joni () - Kokko Joonas () TÜ 0:10 16:00
B3 Salo Ville () - Pahikainen Juho () SS 10:0 2:54
Platz 3+4 Pahikainen Joni () - Pahikainen Juho () PS 0:6
Platz 1+2 Kokko Joonas () - Salo Ville () TÜ 0:12 57:00

28 kg 
N 1. Runde Luostarinen Alisa () - Vaarpu Giola () PS 2:1
N 1. Runde Turpeinen Nea () - Vettenranta Fanni () SS 0:4 0:41
N 2. Runde Luostarinen Alisa () - Turpeinen Nea () SS 4:0 35:00
N 2. Runde Vaarpu Giola () - Vettenranta Fanni () SS 0:6 0:46
N 3. Runde Luostarinen Alisa () - Vettenranta Fanni () TÜ 0:12 23:00
N 3. Runde Vaarpu Giola () - Turpeinen Nea () TÜ 10:0 2:08

30 kg 
N 1. Runde Pahikainen Janna () - Vettenranta Lotta () SS 0:4 32:00
N 1. Runde Luostarinen Roberta () - Arvela Adalmiina () SS 10:0 0:32
N 2. Runde Pöllänen Noora () - Pahikainen Janna () SS 4:0 52:00
N 2. Runde Vettenranta Lotta () - Luostarinen Roberta () SS 2:8 1:58
N 3. Runde Arvela Adalmiina () - Pahikainen Janna () SS 5:2 58:00
N 3. Runde Pöllänen Noora () - Vettenranta Lotta () TÜ 0:10 1:36
N 4. Runde Luostarinen Roberta () - Pahikainen Janna () SS 2:0 24:00
N 4. Runde Arvela Adalmiina () - Pöllänen Noora () SS 0:2 0:19
N 5. Runde Vettenranta Lotta () - Arvela Adalmiina () SS 2:0 17:00
N 5. Runde Luostarinen Roberta () - Pöllänen Noora () SS 4:0 0:53

34 kg 
N 1. Runde Lehtimäki Veera () - Lampinen Tuuli () SS 4:0 0:46
N 2. Runde Lasanen Ronja () - Lehtimäki Veera () SS 0:2 0:37
N 3. Runde Lampinen Tuuli () - Lasanen Ronja () SS 10:0 3:15

40 kg 
A1 Hepola Kristiina () - Lasanen Tyyne () SS 8:2 59:00
A1 Tuomi Aliisa () - Salmela Venla () PS 2:2
B1 Holm Ada () - Lehtimäki Vilma () PS 11:8
A2 Hepola Kristiina () - Tuomi Aliisa () SS 0:6 36:00
A2 Lasanen Tyyne () - Salmela Venla () SS 5:4 55:00
B2 Pohjola Jutta () - Holm Ada () SS 0:6 1:00
A3 Lasanen Tyyne () - Tuomi Aliisa () SS 4:4 3:30
B3 Lehtimäki Vilma () - Pohjola Jutta () SS 4:0 17:00
Platz 3+4 Salmela Venla () - Lehtimäki Vilma () KL 0:0
Platz 1+2 Lasanen Tyyne () - Holm Ada () TÜ 0:10 45:00

48 kg 
A1 Rasinkangas Mira () - Saari Varpu () SS 8:0 59:00
B1 Aunola Miia () - Alanen Pihla () SS 6:4 3:23
A2 Pere Amalia () - Rasinkangas Mira () TÜ 0:10 32:00
B2 Laakso Mea () - Aunola Miia () SS 4:0 0:37
A3 Saari Varpu () - Pere Amalia () PS 0:6
B3 Alanen Pihla () - Laakso Mea () SS 2:2 1:23
Platz 3+4 Pere Amalia () - Aunola Miia () SS 6:1 3:02
Platz 1+2 Rasinkangas Mira () - Laakso Mea () TÜ 12:2 6:00

57 kg 
N 1. Runde Pöppönen Wilmiina () - Viemerö Heta () SS 0:8 0:38

48 kg 
N 1. Runde Peltola Venla () - Asell Milla () PS 9:11
N 1. Runde Tolvanen Anu () - Lindholm Charlotta () SS 2:0 0:23
N 2. Runde Peltola Venla () - Tolvanen Anu () SS 6:0 28:00
N 2. Runde Asell Milla () - Lindholm Charlotta () SS 4:0 0:17
N 3. Runde Peltola Venla () - Lindholm Charlotta () SS 4:0 40:00
N 3. Runde Asell Milla () - Tolvanen Anu () SS 4:0 1:18

55 kg 
A1 Hirvonen Jonna () - Mustonen Jenna () PS 5:4
B1 Jaana Väli-Torala () - Tuomi Elli () SS 5:0 0:41
A2 Kiljunen Elisa () - Hirvonen Jonna () SS 8:16 34:00
B2 Hurskainen Lotta () - Jaana Väli-Torala () SS 0:10 3:38
A3 Mustonen Jenna () - Kiljunen Elisa () PS 7:2
B3 Tuomi Elli () - Hurskainen Lotta () SS 0:6 0:53
Platz 3+4 Mustonen Jenna () - Hurskainen Lotta () PS 6:8
Platz 1+2 Hirvonen Jonna () - Jaana Väli-Torala () SS 0:7 10:00

67 kg 
A1 Lindfors Jade () - Mannila Serafia () SS 6:9 41:00
B1 Korpi Noora () - Suopajärvi Milja () SS 2:0 0:32
A2 Partanen Noora () - Lindfors Jade () SS 4:0 55:00
B2 Mäkelä Henna () - Korpi Noora () TÜ 0:10 1:47
A3 Mannila Serafia () - Partanen Noora () TÜ 14:2 13:00
B3 Suopajärvi Milja () - Mäkelä Henna () SS 9:15 5:05
Platz 3+4 Partanen Noora () - Mäkelä Henna () SS 4:0 1:14
Platz 1+2 Mannila Serafia () - Korpi Noora () TÜ 0:10 46:00

Ajankohtaista

28.11.2017
KUTSU ILMOITTAUTUNEET Kilpailupaikka: Porvoon...
23.11.2017
VERKKARIT, PAIDAT JA PIPOT   Maksu seuran...